Opakowanie e-commerce to nie tylko karton wysyłkowy, a pakowanie to proces trudniejszy, niż nam się wydaje. Kryje się za tym dużo szerszy kontekst: wizerunek marki, podejście firmy do klienta i ekologii oraz sposób na wyróżnienie się wśród licznej konkurencji. Odpowiednie opakowanie i ciekawe zapakowanie produktu to jedna z dróg dotarcia do klienta i zatrzymania go przy sobie, ale również jedna z ostatnich szans na wywołanie pozytywnego wrażenia u odbiorcy.
Otrzymanie paczki – różne scenariusze
Wyobraź sobie, że zamawiasz kosmetyki w sklepie internetowym. Niecierpliwie czekasz na paczkę, która w końcu do ciebie dociera. Zaciekawiony i pełen emocji otwierasz przesyłkę, a w środku znajdujesz byle jak zapakowany towar, w dodatku w uszkodzonym opakowaniu. Wszystko na pewno będziesz chciał odesłać i już przeraża cię wizja ogarnięcia zwrotu, zgłoszenia reklamacji, nadania przesyłki, a przede wszystkim jej ponownego pakowania i dodatkowych kosztów związanych ze zwrotem. Miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle. Znajome prawda? Ten sklep na starcie ma u Ciebie wielki minus i ciężko będzie Cię przekonać do kolejnych zakupów. Ty tracisz zaufanie do sklepu, a sklep traci w ten sposób pieniądze i zyskuje niezadowolonego klienta, który jakże często dalej szerzy negatywne opinie o danej marce. A taki marketing szeptany bywa groźny.
A teraz wyobraź sobie, że otrzymujesz przesyłkę w firmowym, solidnym opakowaniu, a w środku produkty owinięte w bibułę, zaklejoną naklejką, w gratisie próbki i personalizowany ręcznie pisany list oraz kupon rabatowy na kolejne zakupy. Jesteś pod wrażeniem i z pewnością wrócisz do tego sklepu lub będzie go polecać. To pokazuje jak ważne dla sukcesu biznesu e-commerce jest odpowiednie zapakowanie produktu.
Dlaczego odpowiednie pakowanie towaru w e-commerce jest tak ważne?
Przeczytaj o głównych powodach dlaczego właściwe zapakowanie produktu ma duże znaczenie. Każdy z nich warto wziąć pod uwagę prowadząc sklep internetowy.
Bezpieczeństwo produktu
Odpowiednie opakowanie produktu zapewnia, że produkt dotrze do klienta w nienaruszonym stanie. Bezpieczne i trwałe opakowanie chroni produkt przed uszkodzeniami w trakcie transportu. Ważne jest nie tylko dopasowanie opakowania zewnętrznego gwarantującego trwałość, ale również użycie odpowiednich wypełniaczy w środku paczki. Im bardziej delikatny przedmiot, tym większe ryzyko uszkodzenia. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na opakowanie wysyłkowe i proces pakowania w przypadku takich towarów.
Poniżej przykład dedykowanej wkładki do opakowania, która idealnie zabezpieczy szklaną butelkę. To wypełnienie jest kartonowe, ale możemy zastosować również wypełniacz z innych surowców – np. w postaci floka.
Poniżej przykład dedykowanego opakowania na książki – opakowanie typu motylek.
Wizerunek marki
Estetyczne i trwałe opakowanie z logo firmy czy jej nazwą może pomóc w budowaniu wizerunku marki i przyciąganiu nowych klientów sklepów internetowych. Wysokiej jakości opakowanie może sugerować, że produkt jest równie wysokiej jakości. Dodatkowe elementy dodane do paczki (jak próbki czy inne gratisy, kupony rabatowe, ręcznie napisany liścik) również działają na plus, ponieważ wywołują u odbiorcy pozytywne emocje. Dzięki temu klienci zapamiętają naszą markę i dużo chętniej wrócą na zakupy. Szare kartony czy koperty nie muszą być nudne, jeśli dodamy do nich odpowiednie personalizowane elementy.
Zadowolenie klienta
Właściwe zapakowanie produktu jest kluczowe dla zadowolenia klienta. Przede wszystkim ważne jest, aby towar dotarł w nienaruszonym stanie. Kluczowy jest więc wybór właściwego sposobu pakowania i wypełniaczy, aby uniknąć ewentualnych reklamacji i zwrotów.
Po drugie przyjemne wrażenie, jakie zapewnia estetyczne opakowanie produktu może wpłynąć na pozytywną opinię klienta o sklepie i zachęcić do ponownych zakupów. Im bardziej interesujący sposób pakowania, tym krótsza droga do serca konsumenta.
Redukcja kosztów
Odpowiednie opakowanie produktu może pomóc w zmniejszeniu kosztów związanych z reklamacjami, zwrotami i utratą klientów. Dzięki solidnemu i bezpiecznemu opakowaniu produkty są chronione przed uszkodzeniami, a co za tym idzie, klient nie będzie musiał dokonywać zwrotu produktu z powodu jego uszkodzenia. Unikniemy w ten sposób dodatkowych kosztów związanych ze zwrotem i jego obsługą. Nie warto więc wybierać najtańszego opakowania, bo zapłacimy za przesyłkę podwójnie (za wysyłkę i jej zwrot).
Jeśli chodzi o redukcję kosztów działalności sklepu internetowego w odniesieniu do opakowań, będzie miał na niego wpływ wybór surowców i wypełniaczy do pakowania. Im lżejsze opakowanie i wypełnienie, tym niższy koszt wysyłki.
Zgodność z przepisami
W niektórych przypadkach prawo nakłada wymagania dotyczące opakowania produktów, takie jak wymagania dotyczące materiałów, które można stosować do pakowania produktów lub wymagania dotyczące informacji, które muszą być umieszczone na opakowaniu.
Opakowania e-commerce, a zwroty w sklepie internetowym
Dużym ułatwieniem dla klienta jest zastosowanie przez sklep internetowy opakowania, które jednocześnie może posłużyć za opakowanie zwrotne, jeśli zajdzie taka konieczność. Dzięki temu odbiorca nie będzie musiał zastanawiać się w co zapakować przesyłkę, a sam zwrot nie będzie odbierał jako nic uciążliwego, zwłaszcza jeśli na tacy będzie miał podaną również etykietę zwrotną. Ważne jest również, aby koszt zwrotu został przerzucony na sklep. W innym wypadku będzie się dwa razy zastanawiał przed zrobieniem ponownych zakupów w tym sklepie e-commerce.
Za opakowania wysyłkowe i jednocześnie zwrotne służą specjalnie dedykowane opakowania kartonowe (tzw. send boxy). Dzięki zaletom konstrukcyjnym opakowania te są najlepszym wyborem. Tzw. send boxy posiadają automatyczne, podwójne dno, dzięki czemu łatwo i szybko można je złożyć i są wytrzymałe.
Również foliopaki mogą posłużyć za opakowania zwrotne, jeśli będą posiadały podwójną taśmę dzięki której ponownie zakleimy worek. Podobne rozwiązania spotykamy w kopertach e-commerce.
Pomysły na estetyczne pakowanie paczek
Odpakowywanie paczki może stanowić niezapomniane doznanie. Wystarczy zadbać o kilka elementów, które niekoniecznie muszą się wiązać z dużymi kosztami. Metodą małych kroków wypracujemy metody i sposoby na ciekawe pakowanie paczek, mając jednocześnie na uwadze ekonomiczne aspekty. Twoje opakowanie nie musi być szare – dosłownie.
Pierwsze wrażanie zrobi oczywiście opakowanie. Im bardziej spersonalizowane, tym lepiej. Opakowania z logo czy nazwą firmy to dziś praktycznie standard w branży e-commerce. Jeśli dodasz personalizowaną taśmę aby zabezpieczyć paczkę, twoja przesyłka zostanie zauważona. Taśma papierowa będzie lepszym rozwiązaniem niż taśma foliowa. Pamiętaj, ze nie zawsze najtańszy sposób okazuje się być najlepszy.
Równie ważny jest środek w postaci wypełniaczy.
Wypełniacze
Jeśli chodzi o ten element coraz rzadziej spotkamy folię bąbelkową czy drobne wypełniacze w postaci chrupek, które ciężko poddać recyclingowi. Folia stretch, w dodatku wiele razy owinięta wokół paczki, jest również coraz mniej mile widziana. Świadomość odbiorców wymusiła na przedstawicielach branży e-commerce konieczność korzystania z ekologicznych wypełniaczy, takich jak wypełniacze typu skropak ze skrobi kukurydzianej czy ziemniaczanej. Ich zaletą jest to, że są lekkie i wypełnią dowolne puste przestrzenie. Minusem, że po otwarciu pudełka często wysypują się na podłogę, a ich zbieranie bywa uciążliwe. Warto więc również ten aspekt wziąć pod uwagę. Ekologicznym rozwiązaniem będą również papierowe wiórki, papier pakowy, bibuła etc. Bardzo dobrze sprawdzą się wypełnienia w oryginalnym kolorze, spójnym z naszą marką czy produktem.
Miłym akcentem będą również inne personalizowane elementy jak naklejki, karteczki, słodkości, kupony rabatowe, czy gratisy. Im ciekawiej będzie wyglądał środek, tym większa szansa na zapamiętanie. Coraz częściej spotykaną praktyką jest również dodanie elementów zapachowych do przesyłki. W okresie świątecznym może to być np. gałązka cynamonu i zapach piernika. W ten sposób przesyłka będzie również angażowała inne zmysły.
Unboxing czyli jak zrobić karierę w sieci
Filmy z rozpakowywania produktów (tzw. unboxingu) cieszą się dużą oglądalnością i mają swoją rzeszę fanów. Warto więc to wykorzystać do własnych działań marketingowych. Popularność tego rodzaju filmów daje nowe możliwości w zakresie promocji własnych produktów. Niezależnie od tego czy sprzedajemy elektronikę, artykuły papiernicze czy rękodzieło – warto pokusić się o nietypową formę pakowania. Nie wiadomo przecież kiedy nasza paczka trafi do Internetu i stanie się bohaterem filmiku z kategorii unboxing. Krótki film może nam przynieść wiele korzyści, ale może się również stać przedmiotem negatywnych komentarzy.
Podsumowując, odpowiednie opakowanie i zapakowanie produktu jest kluczowe dla sukcesu e-commerce. Dobra jakość opakowania może zwiększyć zadowolenie klienta, chronić produkt i przyczynić się do zbudowania pozytywnego wizerunku marki. Pamiętajmy również o ekologicznych rozwiązaniach, które są aktualnie jednym z najgorętszych trendów w e-commerce. Wybierając takie rozwiązania pomagasz chronić naszą planetę.
Magdalena Jagielska