Magazynowanie towarów to jeden z kluczowych elementów składających się na procesy związanie z fulfillmentem. To obszar, który ma wpływ na czas przygotowywania przesyłek, efektywność wszystkich etapów pracy oraz koszty związane z całą obsługą zamówień. Dzięki dobrej organizacji przestrzeni magazynowej możemy zaoszczędzić czas i pieniądze. Uporządkowany magazyn to podstawa wydajnej oraz efektywnej pracy z towarem i zamówieniami sklepów e-commerce.
Fulfillment – dobre praktyki
W tym artykule przedstawimy sposoby na zminimalizowanie strat magazynowych w fulfillmencie. Jak zorganizować efektywny magazyn, na co zwrócić uwagę planując przestrzeń, jak ograniczyć niepotrzebne straty – między innymi o tym przeczytacie poniżej.
Właściwe zarządzanie powierzchnią magazynową
Optymalny układ magazynu może pomóc w oszczędności czasu i energii pracowników, a tym samym przyspieszyć proces realizacji zamówień. Produkty, które są najczęściej zamawiane, powinny być łatwo dostępne, a mniej popularne pozycje powinny być przechowywane na wyższych półkach lub w bardziej odległych miejscach.
Właściwie oznaczenia palet i opakowań zbiorczych pozwolą na dużo łatwiejsze poruszanie się po zapasach i zminimalizują czas na poszukiwanie towaru na magazynie. Warto również dokonać podziału towaru na czytelne kategorie. Towary na magazynie powinny być łatwo dostępne, a ich miejsca składowania dobrze oznaczone. Takie praktyki będą miały bezpośrednie przełożenie na tempo pracy podczas przygotowywania zamówień.
Stałe monitorowanie poziomów zapasów
Regularne sprawdzanie poziomów zapasów i szybkie uzupełnianie ich, gdy są niskie, pomaga utrzymać stały przepływ towarów. To pozwala uniknąć sytuacji, w których produkt jest niedostępny, a klienci decydują się na skorzystanie z usług innego sklepu e-commerce. Wykorzystujmy przestoje na weryfikację stanów magazynowych i sprawdzenie poprawności składowania. Eliminując błędy i braki w systemie magazynowym zapobiegniemy niepotrzebnym przestojom.
Udoskonalenie procesu zamówień
Przyspieszenie przetwarzania zamówień i wysyłki może pomóc zminimalizować czas składowania produktów na magazynie. Można to osiągnąć poprzez automatyzację procesów zamówień, użycie specjalistycznego oprogramowania i szybsze metody wysyłki, takie jak przesyłki priorytetowe. W ten sposób minimalizujemy również koszty magazynowania, zapewniając płynność sprzedaży produktów. Płynność w obrocie towarem jest szczególnie ważna w przypadku towarów z krótkim okresem ważności. Czas realizacji zamówienia powinien być maksymalnie najkrótszy. Szybka dostawa do klienta ma bezpośrednie przełożenie na jego zadowolenie z zakupów.
Analiza danych
Korzystanie z danych, takich jak liczba zamówień, czas realizacji zamówień i średni czas dostawy, pozwala na dokładniejsze monitorowanie procesów magazynowych i szybszą reakcję na problemy. Regularna analiza danych może pomóc w zidentyfikowaniu obszarów, które wymagają poprawy i dostosowania procesów.
Szkolenie pracowników
Szkolenie pracowników w zakresie efektywnych metod pakowania i organizacji towarów może pomóc w zminimalizowaniu strat magazynowych. Pracownicy powinni być również przeszkoleni w zakresie wykorzystywania odpowiedniego sprzętu i narzędzi do pakowania oraz organizacji towarów.
Pamiętajmy, że ważny jest zarówno czas obsługi zamówienia, ale i jego bezbłędność. Wysoka jakość obsługi klienta przekłada się na zadowolenie klientów i na pewno zachęci ich do ponownego skorzystania z naszych usług. Z drugiej strony błędnie zapakowana paczka prowadzi do start i niepotrzebnych reklamacji.
Regularna kontrola jakości
Regularna kontrola jakości produktów przed wysyłką pozwala uniknąć wysyłki uszkodzonych lub niekompletnych produktów. To może zmniejszyć koszty zwrotów i wymiany produktów oraz poprawić satysfakcję klienta. Otrzymanie źle skompletowanego zamówienia prowadzi do straty zaufania klientów, a przecież nie chcemy do tego dopuścić.
Pamiętajmy również o regularnej kontroli sprzętów, wykorzystywanych na magazynie. Zadbajmy o odpowiednie oznaczenia, oświetlenie i temperaturę w miejscu pracy. To również przełoży się na bezpieczeństwo i wydajność pracy naszych pracowników.
Właściwa organizacja stanowisk pracy
Zadbajmy o właściwie przygotowanie stanowisk pracy pod kątem niezbędnych surowców, jak taśmy, opakowania czy inne elementy do pakowania, które zużywamy na bieżąco. Dzięki temu zapewnimy sobie płynność pracy i wykluczymy sytuacje, gdy pracownik musi się oderwać od pracy, aby zorganizować dla siebie np. taśmę pakową czy etykiety. Prawidłowe przygotowanie stanowisk pracy to podstawa.
Pamiętajmy również o właściwym rozmieszczeniu stref na magazynie. Poprzez właściwe zaplanowanie ergonomii pracy, jesteśmy w stanie zwiększyć wydajność naszych pracowników.
Podsumowanie dobrych praktyk
Efektywne zarządzanie magazynem pozwoli na ograniczenie strat, co jest kluczowe przy prowadzeniu biznesu e-commerce. Ważne jest przemyślane zagospodarowanie powierzchni magazynowej, miejsc składowania towaru czy ogólnie – logistyka magazynowa. Wszystkie te elementy powinny zapewniać płynność i bezpieczeństwo pracy.
Z drugiej strony, pozostałe elementy składające się na fulfillment, jak pakowanie, powinny również być zoptymalizowane pod kątem czasu realizacji i kosztów. Optymalizacja obszarów związanych z pakowaniem nie powinna mieć jednak negatywnego wpływu na wartości estetyczne przesyłki i jakości obsługi klienta. Wszystko to ma przecież wpływ na ostateczne zadowolenie klienta z zakupów i jego chęć do powrotu na naszą stronę.
Magdalena Jagielska